Následky neléčené rýmy

Asi jste se už někdy rozhodli vyrazit do práce s bolavým krkem, rýmou nebo se silnou bolestí vedlejších nosních dutin a pokoušeli jste se překonat první příznaky onemocnění. V takovýchto situacích bohužel platí, že každé další napadení virem může vyvolat závažné zhoršení zdravotního stavu. Co hrozí a jaké jsou následky neléčené rýmy?

 

Infekční rýma je jedním ze symptomů nachlazení a chřipky. Přehřátí nebo nadměrné ochlazení těla oslabuje jeho odolnost vůči chorobám, což může vést k úspěšným útokům virů a k rozvoji infekce. Další příčinou vzniku rýmy je blízkost nakažené osoby. V prvních třech až čtyřech dnech po napadení našeho organizmu viry sledujeme tyto projevy: ucpaný nos, tvorba hlenu, bolest hlavy, tlak ve vedlejších nosních dutinách nebo i zvýšená teplota. Tyto příznaky obvykle řešíme podle potřeby vyšší dávkou analgetik a přípravků snižujících horečku. Projevy onemocnění zmírní, tělesná teplota poklesne a cítíme se lépe. To nás uklidní, neboť se domníváme, že boj s infekcí tělo vyhrálo. Nicméně komplikace neléčeného nachlazení mohou být skutečně vážné.

 

Existuje mnoho možných komplikací rýmy. Předejděte jim s léky OLYNTH®.

Na jaře a na podzim riziko nachlazení a chřipky závratně narůstá a lékařské ordinace jsou v obležení. Rýma bývá často ignorována a neléčena a může tak vést k mnoha komplikacím (např. zánětu středního ucha, zánětu vedlejších nosních dutin nebo zánětu průdušek). Ucpaný nos a zatuhlý hlen totiž vedou k dýchání ústy, při kterém do plic vniká neohřátý a neočištěný vzduch (pouze nos se svými řasinkami dokáže čistit vzduch a ochraňovat před průnikem mikroorganizmů). Hlen může obsahovat bakterie a způsobit tak zánět dutin, zánět středního ucha, zánět spojivek, zápal plic a zánět hrtanu.

 

Zánět středního ucha je velmi častou komplikací neléčené rýmy zejména u dětí. Mezi jeho typické příznaky patří: bolest uší, ztráta sluchu, ztráta chuti k jídlu a někdy i hnisavý výtok z ucha a závratě. Rozvíjející se zánět oslabuje imunitní systém a způsobuje horečnatost. Proto je v zimě zapotřebí zajistit řádnou hygienu nosu a užívat léky k uvolňování nosu. Doporučujeme přípravky OLYNTH®. Nosní spreje OLYNTH® 1 mg/ml nosní sprej, roztok a OLYNTH® HA 1 mg/ml, nosní sprej, roztok obsahují xylometazolin, který zajišťuje rychlé uvolnění nosu.

 

V období nachlazení věnujte zvláštní pozornost malým dětem. Jejich imunitní systém není vyspělý, a proto mohou být nakaženy a onemocní snadněji než dospělí. Malé děti se neumějí vysmrkat ani používat léky. Eustachova trubice spojující střední ucho s horní částí hltanu je po narození velmi široká, neustále otevřená a je orientována více vodorovně než u dospělých. To vede l tomu, že se při rýma často rozvine zánět středního ucha.

 

V zájmu snížení rizika virové infekce a pravděpodobnosti komplikací při rýmě používejte přípravky k uvolnění nosu a usnadňující odstraňování hlenu. Doporučujeme rovněž inhalaci a použití odsávačky k odstraňování usazeného hlenu. V boji proti příznakům infekce horních cest dýchacích u dětí může Pomoci přípravek OLYNTH® 0,5 mg/ml nosní sprej, roztok nebo Olynth® HA 0,5 mg/ml, nosní sprej, roztok, který zmírňuje otok nosní sliznice, pomáhá tělu zbavit se nahromaděných hlenů v nose a vedlejších nosních dutinách a usnadňuje dýchání nosem při rýmě. Rozprašovač vytváří jemný aerosol, který nevyvolává nepříjemné pocity při použití. Při podání před usnutím tyto přípravky přispívají ke klidnému spánku a důkladnému odpočinku.

 

Literatura:

  1. Emeryk Andrzej, Rapiejko Piotr, Lipiec Agnieszka, Alergiczny nieżyt nosa – kompendium dla lekarzy, Termedia, 2013.
  2. Grypa i przeziębienie. Porady lekarza rodzinnego, opracowanie zbiorowe, Literat, 2012.

Další články

Jak si správně čistit nos při rýmě?Jaké jsou druhy rýmyVypořádejte se rychle s rýmou
;