Jaké jsou druhy rýmy

Rýma se projevuje nadměrnou tvorbou hlenu v nose. Příčiny mohou být různé. K rýmě dochází při nachlazení a chřipce nebo v důsledku působení alergenů nebo jiných dráždivých látek. Proto rozlišujeme virovou, bakteriální a alergickou rýmu a vazomotorickou (angioedém).

 

Rýma, k níž dochází v chladnějším období, je obvykle způsobena virovou infekcí. Setkáváme se s ní obvykle na podzim a na jaře. K oslabení imunity dochází působením škodlivých mikroorganizmů, např. rhinovirů (viry způsobující rýmu). Patogenní mikroorganizmy se přenášejí kapénkovou infekcí, obvykle od nakažených osob, které kýchají nebo kašlou ve vaší blízkosti. Po průniku do těla se začnou množit a způsobují zánět. Při zánětu nosní sliznice dochází k přeplnění jejích cév krví, k jejich rozšíření a k otoku tkáně sliznice. Jde o normální obrannou reakci organizmu. Začínáme mít potíže s dýcháním nosem a velmi často se ozývají také bolesti hlavy. Na začátku je hlen tvořící se v nose kapalný (souvisí to s překrvením cév v nose), ale s rozvojem onemocnění houstne.

 

Příčinou bakteriální rýmy je bakteriální infekce, k níž dochází v důsledku poškození sliznice nosu viry. Za přítomnosti hnisu a hlenu v nosních otvorech sekret mění svou barvu – od bezbarvého na žlutý nebo zelený.

 

 

OLYNTH® řešení pro různé typy rýmy.

Alergická rýma (tzv. senná rýma) není nakažlivá. Při stálém působení alergenu může být chronická, sezónní nebo celoroční. U některých osob se projevuje při kontaktu s domácími roztoči, zvířecí srstí nebo kouřem. Jiní se potýkají s alergickou rýmou v období květu květin či stromů. U alergiků dochází k hojnému vylučování kapalného a bezbarvého hlenu, který nemění svou konzistenci. Alergii rovněž doprovází zánět spojivek, zarudnutí očí, slzení, poruchy spánku a koncentrace a velmi vzácně rovněž zvýšená teplota. Při alergii se běžně používají antihistaminika. Ta zmírní svědění a výtok z nosu, ale nezajistí průchodnost nosu. Proto je nezbytné užívání léčivých přípravků, které dodatečně zprůchodní nos (např. přípravky značky OLYNTH®).

 

U vazomotorické rýmy (angioedému) nejde o infekci ani o alergickou reakci. Může být vyvolán rychlou změnou teploty (např. při příchodu zvenčí do vyhřáté místnosti), požitím ostrého pokrmu, fyzickou aktivitou, při silnému vystavení světlu nebo při změně polohy těla ze svislé na vodorovnou.

 

S pocitem ucpaného nosu je možné bojovat používáním příslušných léčivých přípravků. Při rýmě máme často pocit suché nosní sliznice. Pro takový případ lze doporučit užití přípravků, které uvolňují ucpaný nos a zároveň zajišťují zvlhčení nosní sliznice - například OLYNTH® HA 1 mg/ml, nosní sprej, roztok

 

 

Literatura:

A. Emeryk, P. Rapiejko, A. Lipiec, Alergiczny nieżyt nosa, Poznań 2013.

P. Rapiejko, A. Lipiec, Podział nieżytów nosa, [v:] „Alergia”, 2013, č. 2, s. 6-8.

Další články

Jak si správně čistit nos při rýmě?Vypořádejte se rychle s rýmouAlergická rýma – informujte se a chraňte se
;