Rýma je jedním z nejčastějších problémů. Potkává nás přinejmenším několikrát do roka. Děti „chytí“ rýmu mnohem snadněji než dospělí a její průběh je u nich podstatně závažnější. Potíže s dýcháním, ucpaný nos, neustále se obnovující neprůchodnost nosu, nekvalitní spánek – to jsou některé z problémů, jimž děti a jejich rodiče při infekci čelí. Co lze podniknout ke zmírnění těchto příznaků?
Rýma je nejčastějším příznakem nachlazení, alergické reakce nebo chřipky. Začíná kýcháním a ucpaným nosem. Následuje tekutý hlen, který přibližně po čtyřech dnech zhoustne. Tyto projevy bývají doprovázeny poruchou čichu. Necítíme vůni a chuť potravin, nemáme chuť k jídlu, jsme podráždění a máme horší náladu. Tyto obtíže nesmíte podcenit – zejména pokud se objeví u dětí.
Děti mohou čelit virové nebo bakteriální rýmě i několikrát do roka, neboť jejich imunitní systém není plně vyvinut. Bakteriální rýma je hnisavá, projevuje se bíložlutým nebo zeleným hlenem a vyžaduje antibiotickou léčbu. Rýmu lze léčit několika metodami samoléčby (např. bylinkové inhalace, mléko s medem, česnekem nebo zázvorem) nebo přípravky ošetřujícími nosní sliznici s obsahem xylometazolinu, např. OLYNTH® 0,5 mg/ml nosní sprej, roztok nebo OLYNTH® HA 0,5 mg/ml, nosní sprej, roztok. Tyto přípravky napomáhají odstraňování hlenu stažením cév a zmírněním otoku nosní sliznice, čímž uvolňují dýchání.
Máme-li doma nemocné dítě (totéž platí pro dospělého), musíme pravidelně větrat a zajistit správnou vlhkost vzduchu (použijte zvlhčovač nebo mokrý ručník na radiátoru). V léčbě rýmy pomůže rovněž rozprašovač s fyziologickým roztokem nebo mořskou vodou k naředění hlenu, majoránková mast, jež má protizánětlivé a protibakteriální vlastnosti, a pravidelné čištění nosu (u malých dětí pomocí elektrické nebo balónkové odsávačky). Důležitý je příjem dostatečného množství tekutin (vody).
Na podzim a v zimě musíte zajistit dostatečnou tepelnou ochranu dětí do 12 let, protože ještě nemají svůj imunitní systém zcela vyvinutý. Rýma, která děti v tomto věku potkává, s sebou nese vysoké riziko komplikací, např. zánětu středního ucha. Odlišná stavba Eustachovy trubice u dětí přispívá ke vzniku ušní infekce.
Eustachova trubice, která spojuje střední ucho s horní části hltanu, je u dítěte široká, vodorovně uspořádaná a neustále otevřená. Proto se do ní velmi snadno dostane hlen. V takovém případě je vhodné použít přípravek OLYNTH® 0,5 mg/ml nosní sprej, roztok nebo OLYNTH® HA 0,5 mg/ml, nosní sprej, roztok, který působením xylometazolinu zmírňuje otok nosní sliznice a pomáhá s odstraňováním sekretu (aby nepronikl do Eustachovy trubice ). Tímto způsobem snižuje riziko šíření infekce.
Literatura:
Górnicka Jadwiga, Nie daj się przeziębieniu! Receptury natury, AWM Morex, 2014.
Iwanowicz-Palus Grażyna, Ciąża, poród, macierzyństwo, Wydawnictwo Rea, 2013
Latkowski Bożydar, Farmakoterapia w otorynolaryngologii, PZWL.
Tylżanowska-Kisiel Joanna, Przeziębienie i grypa, Helion, 2007.