Jak si správně čistit nos při rýmě?

Jak si správně čistit nos při rýmě? Zánět nosní sliznice (rýma) je nepříjemné onemocnění, se kterým se setkal každý. Zvláště v podzimním a zimním období. V této době jsme vystaveni působení virů, bakterií a dalších mikroorganizmů. Při rýmě je nutno zajistit náležitou hygienu nosu. Jak je třeba konkrétně postupovat?

 

Správná hygiena horních cest dýchacích je jedním z hlavních preventivních opatření před nachlazením. Při rýmě je zapotřebí používat výlučně jednorázové kapesníky. Důležité je vyhnout se smrkání z obou nosních dírek zároveň, protože při něm dochází ke vzrůstu tlaku v nose, k zatékání hlenu (obsahujícího viry) do vedlejších nosních dutin a k infekci uší (s doprovodným zánětem). Vhodná je i inhalace (např. páry, případně s přídavkem esenciálních olejů), a to zejména u dětí, které se neumějí vysmrkat. Důležitou roli v ošetřování horních cest dýchacích má mořská voda, kterou lze používat jako izotonický roztok (pomáhá s odstraněním sekretu) a hypertonický roztok (zřeďuje zbytkový hlen a usnadňuje jeho odstranění z nosu). K čištění nosu malých dětí lze použít elektrickou nebo tradiční balónkovou odsávačku. Tyto metody jsou nejúčinnější, je-li hlen řídký.

 

OLYNTH® metody správného čištění nosu a řešení rýmy.

 

Kýchání je obranný reflex, který – podobně jako smrkání – umožňuje odstraňování virů z organizmu. Odstranění sekretu z nosních dírek bývá bohužel často obtížné, což platí zejména v případech, kdy došlo k otoku nosní sliznice nebo při vyšší hustotě nahromaděného hlenu. V takové situaci musíte k vyčištění nosu použít vhodné přípravky a léky. Vhodným řešením jsou nosní spreje - například OLYNTH® 1 mg/ml, nosní sprej, roztok. Obsahují xylometazolin který uvolňuje ucpaný nos a usnadňuje dýchání.

 

 

Správné čištění nosních dírek je důležité pro zdraví, protože nos chrání organizmus před chorobami. Nalézají se v něm řasinky, které vdechovaný vzduch ohřívají a zachytávají v něm nečistoty (např. pevné částice, viry, bakterie), které odstraňují z těla při kýchání. Nos je velmi citlivý na vnější vlivy, které mohou nepříznivě ovlivnit jeho funkci. Jsme-li unavení nebo nevyspalí, náš imunitní systém je oslaben, což zvyšuje riziko vzniku infekce. V takových případech musíte proti hrozbám rychle jednat a použít vhodné přípravky.

 

Rýma je často považována za pouze obtěžující onemocnění, ale je třeba mít na paměti, že bez vhodné léčby může vést k závažným infekcím, mezi které patří: zánět dutin, zánět ucha (zejména u dětí), zánět průdušek nebo chronická rýma.

 

 

Literatura: 

P. Dąbrowski, Zapalenie górnych dróg oddechowych, [v:] „Przewodnik Lekarza”, 2002, 5, 3, s. 37–42.

P. Rapiejko, A. Lipiec, Podział nieżytów nosa, [v:] „Alergia”, 2013, č. 2, s. 6-8

Další články

Jaké jsou druhy rýmyVypořádejte se rychle s rýmouAlergická rýma – informujte se a chraňte se
;